Tarihçemiz
22 Şubat 2023

       Uzun yıllar sağlık merkezi olarak hizmet veren Anamur Devlet Hastanesi binası, bölge insanının katkılarıyla ilaveler yapılarak 1975 yılında hastaneye dönüştürülmüş ve 2002 yılına kadar 50 yatakla hizmet vermiştir. 2002 de ek bina inşaatının tamamlanmasıyla birlikte yatak sayısı 134 e çıkarılmış, 2016 yılında ise yatak sayısı güncellenerek 104 yatağa düşürülmüştür.

     2014 yılında Sağlık Bakanlığının dönüşüm programı anlayışına uygun olarak ve bölge insanının ihtiyacı da göz önüne alınarak 150 nitelikli yatak olarak projelendirilen Anamur Devlet Hastanesi inşaatına başlanmış olup yeni hastane inşaatı 01 Aralık 2019 tarihinde tamamlanmış ve kısmi geçici kabul ile tüm birimlerimiz hizmet vermeye başlamıştır. Yeni binanın toplam arsa alanı 22.630 m2,toplam kapalı alan 24.255.66 m2 olup 8 bloktan oluşmaktadır. Yatırım bedeli 45.535.829,00 TL dir. Tamamı nitelikli yataktan oluşan Anamur Devlet Hastanesi yeterli personel ile takviye edilmiş modern tıbbi cihazlar ile donatılmıştır. Toplam poliklinik oda sayısı 50,  toplam ameliyathane sayısı 5, toplam yatan hasta oda sayısı 80 olup , palyatif bakım ünitesi yatak sayısı 7 , genel yoğun bakım 2. Seviye yatak sayısı 11  ve yeni doğan yoğun bakım yatak sayısı 1.seviye 5 yatak olarak toplamda 150 yatak kapasiteyle hizmete açılmıştır. Pandemi sürecinde geçici olarak 10 yataklı 1. basamak genel yoğun bakım ünitesi açılmış olup 160 yatak kapasiteyle hizmete devam edilmektedir.    

      Hastanemizde Verilen Hizmetler Şunlardır: Poliklinik ve Klinik  Hizmetleri, Laboratuvar Hizmetleri , Radyoloji Hizmetleri (Röntgen, Ultrason, Doppler  USG, Tomografi, MR, Panoramik Diş Röntgeni, Mamografi ve Kemik Dansitometri), Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Hizmetleri, Hemodiyaliz Hizmetleri, Fizik Tedavi Hizmetleri, Ameliyathane Hizmetleri, Laparoskopi ve Artroskopi Hizmetleri, Endoskopi ve Kolonoskopi Hizmetleri, Sağlık Kurulu ve Adli Rapor Hizmetleri, Odyometre (İşitme tarama)  Hizmetleri, SFT (Solunum Fonksiyon Testi) Hizmetleri, Yeni doğan İşitme Taraması Hizmetleri, Psikolog Hizmetleri , Diyetisyen Hizmetleri , Çocuk Gelişim Hizmetleri, Ekokardiyografi ve Eforlu EKG Hizmetleri,Tansiyon Holter Hizmeti, Kan Transfüzyon Hizmeti ile Gebe ve Diyabet Okulu hizmetleridir.

      Bulunduğu bölgede en iyi donanıma ve nitelikli personele sahip Anamur Devlet Hastanesi, tatilini Anamur’da geçiren vatandaşlarımız ile Anamur’a çok yakın mesafede bulunan Aydıncık ve Bozyazı’da yaşayan vatandaşlarımıza da hizmet vermektedir.